Güncel Siyaset

Asal Araştırma, Son Anket Sonuçlarını Paylaştı

Seçimler yaklaştıkça kamuoyu araştırmaları da artıyor. Son olarak ASAL Araştırma, yapmış olduğu anket sonuçlarını paylaştı. Ankete katılanlara “Millet İttifakı’nın adayı kim olmalı?” sorusu soruldu.

Asal Araştırma, Son Anket Sonuçlarını Paylaştı

AYDANUR CESUR – VAN

Seçim atmosferine girmeye başladık. 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerde Cumhur İttifakı’nın adayının kim olacağı tahmin edilebiliyor ama Millet İttifakı için çeşitli senaryolar var.

Muhalefet için en önemli seçim bu seçim olacak. Çünkü, anketlere göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nın önünde görülüyor. Muhalefet doğru strateji ve doğru aday ile önümüzdeki seçimin galibi olabilir.

Peki muhalefet partilerinden oluşan Millet İttifakı’nın adayı kim olmalı? Bu soru Asal Araştırma tarafından 30 büyükşehirde 2 bin 400 kişiye soruldu.

Ön plana çıkan isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş var.

Yavaş, En İyi Aday Tercihi

Ankete katılanların yüzde 22,8’i Mansur Yavaş aday olmalı derken ikinci sırada yüzde 21,5 ile Ekrem İmamoğlu geliyor.

Diğer sonuçlar ise şöyle:

Mansur Yavaş: %22,8

Ekrem İmamoğlu: %21,5

Kemal Kılıçdaroğlu: %20,4

Meral Akşener: %12,0

Asal Araştırma Anket Sonuçları

Öte yandan Millet İttifakı içinde yer almayan HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise ankete katılanların yüzde 11,5’inin oyunu aldı.

İttifakın Diğer Ortakları Geride Kaldı

Ankette Millet İttifakı’nın içinde yer almayan Demirtaş, ittifakın asıl bileşenlerinin üstünde bir oy aldı. Davutoğlu ve Babacan da yine ankette geride kaldı.

Diğer sonuçlar:

Ali Babacan: %3,8

Ahmet Davutoğlu: %1,0

Temel Karamollaoğlu: %0,9

Gültekin Uysal: %0,6

Ayrıca Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de ankette katılanların tercihleri yer arasında yer aldı. Ankete katılanların %2,5’i ‘Millet İttifakı’nın adayı Gül olmalı’ dedi.

Asal Araştırma ayrıca Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında yapılan çalışmanın sonuçlarını da paylaştı. Anketin paylaşılan sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 43’le Erdoğan’ı desteklerken Gül’e destek yüzde 22,5 oldu.

Haberi Paylaş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL