Köşe Yazısı

Kemal Bey

Tamı tamına 2,5 ay elektirk faturasını ödemedi ve elektrikleri kesildi. Gaz lambası ışığında Twitter üzerinden yaptığı canlı yayında bir hafta karanlıkta kalacağını söyledi. Kimden bahsettiğimi elbette biliyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu…

Kemal Bey

Elektriğe art arda yapılan zamlar hangimizi bıktırmadı ki? Her gün yeni bir zamla gözlerimizi açıyoruz. Gözlerimizi kapayıncaya kadar da birçok zammı görmeye devam ediyoruz. Çözümü, gözlerimizi açmamak değil! Çözümü, gözlerimizi kapatmamak!

Kemal bey mevzusuna yazının ilerleyen satırlarında devam edeceğim. Şimdilik burada bir virgül bırakıp biraz genel yazayım.

Bir yılda hangi ürüne ne kadar zam geldiğini yazmayacağım. Bunu yazan çok! Zira bu yazıyı okuyorsanız, bu konu hakkında yazılan yüzlerce yazıyı da okumuşsunuz. Okumak bir tarafa dursun, hepimiz zaten raflara ve vitrinlere baktığımızda durumun ne kadar acı verici olduğunu görüyoruz.

Kendimize özgü tasarruf yöntemleri bile geliştirdik. Ampullerin hangisinin daha az enerji tüketebileceğini bile öğrendik. Ampulü söndürmenin zamanının geldiğini de!

Tüketim alışkanlıklarımız kökten değişti. Market alışverişlerinde sepet devri de sona erdi. “Kilosu ne kadar” diye de sormuyoruz artık. Koca koca puntolarla yazılıyor zaten. “Dokunursan elin yanar” dercesine…

Yemek algımız bambaşka bir boyuta ulaştı. Düşük maliyetli ve ‘öğrenci yemeği’ olarak tarif edilen yemekler bile öğrenci yemeği olmanın dışına çıktı. Makarnanın bile fiyatı en az soğan kadar göz yaşartır oldu.

Trafikteki araçlar azaldı. İkinci el araçlar bile yanına yaklaşılmaz oldu. ‘Ayağımı yerden kessin yeter’ deyimi bile tarihe karıştı. Yakıtı söz etmek istemiyorum bile! Taksicilerin, taksimetrelerini aşmamalarına da hak veriyorum artık. ‘Kaç yazar’ diyenlerin nesli de tükenmek üzere!

Halk olarak telefon kullanım alışkanlıklarımız bile değişti. Daha kısa konuşuyor olduk mesela. En çok kullandığımız uygulama ise hesap makinesi oldu!

Hangisi daha uygun diye düşünmeye başladık. Kombili evde ‘kömür mü kullansak’ söylemleri de yazın gelişi ile birlikte rafa kaldırılsa da, sonbaharda yeniden alevleneceğe benziyor.

İşçisi, işsizi, doktoru, hastası, öğretmeni, öğrencisi, kadını, erkeği, yaşlısı, genci kısacası toplumun her kesimi buhran yaşıyor. Bazı istisnalar kaideyi bozmuyor tabi! Çünkü bir kesim psikolojik çöküntüye giderken, bir kesim servetine servet katmaya devam ediyor.

Şimdi her başlığı böyle tek tek sayarsam sayfalar yetmeyecek biliyorum. O yüzden, ben başa dönüp Kemal bey konusuna gelmek istiyorum.

GAZ LAMBASI IŞIĞINDA AÇIKLAMA

Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek gelen elektrik faturalarını protesto etmek için faturalarını ödemedi! Halk ise parası olmadığı için ödeyemiyor! Kemal bey gaz lambası ışığı altında yüksek model akıllı telefonu ile Twitter üzerinden açıklama yaptı! Halk açıklamasını yapacak bir merci bulamıyor. Üstelik neden gaz lambası kullandığını da anlamış değilim. Çünkü gaz lambasının icadından sonra çok şey daha icat edildi. Işıldak, jeneratör filan işte! Kemal bey, eşi ile birlikte bir hafta karanlıkta kalacağını söyledi. Halk ne zaman aydınlığa çıkabileceğini bilmiyor. Yıllardır faturasını ödeyemeyen insanlar var.

(İLGİLİ HABER: BURADA)

AKŞENER’DEN FATURA TEKLİFİ

Kemal beyin faturasını ödemek için Meral hanım teklifte bulundu. Halka bu teklifi kimse yapmıyor maalesef. Üstelik Meral hanım Selvi hanımın zor durumda kalacağını düşünüyor. Ama Ayşe hanımı, Fatma hanımı, Hayriye hanımı düşünen de yok!

(İLGİLİ HABER: BURADA)

Özünde Kemal beyin yaptığı eylem bir muhalefet partisi liderinden beklenen bir tepkiydi. Elektriği kesilen Kemal beyi tüm Türkiye hatta yabancı basın bile konuştu ama Ahmet beyi, Mehmet beyi, Hasan beyi, Ali beyi kısacası borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen binlerce yurttaşı kimse konuşmadı!

Peki Kemal beyin yapmış olduğu bu eylem, faturasını ödeyemeyen milyonlarca yurttaşın sorunlarına çözüm olur mu? Sanmam! Toplumda bir karşılık görür mü? “Bir hafta karanlıkta kalacağız” demeseydi belki!

KADİR CESUR

 

Aşağıda yorumlarınızı yazmayı unutmayın lütfen…

Yazar kadromuzda yer almak istiyorsanız tıklayınız…

Haberi Paylaş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL